MENÜÜ
Esimest korda puutus Erlend Tammenurme pere Finnlogi majadega kokku seitse aastat tagasi. Siis valisid Tammenurmed suvekodu. Nüüd, kus pere lõplikult linnast maale otsustas kolida, pöördus Erlend taas Finnlogi poole.
„Esimesel korral, kui Finnlogi mehed meile ehitama tulid, valmis maja minuti pealt lubatud tähtajaks. Loomulikult olime meestega väga rahul,“ kiidab Erlend Tammenurm. Samale kaunile jõeäärsele krundile Raplamaal otsustati ehitada ka senisest suvekodust suurem maja ning loomulikult kutsuti taas sama meeskond. Valituks osutus majaprojekt Luna, mida küll pere vajadustele vastavalt kohandati – muudeti akende kuju ning mõne ruumi paigutus tõsteti pisut ringi. „Seda tegi Finnlogi arhitekt ning mingeid lisakulusid töö eest meile ei lisandunud,“ on mees rõõmus. „Ka sauna ei olnud uues kodus vaja, sest varem ehitatud majas on meil saun olemas.“
Liimpalk on ilus ja ilmastikukindlam
Liimpuitpalgi kaunis välimus meeldis Tammenurmede perele rohkem kui ümarpalk. „Tahtsime, et maja oleks pigem kandilisest palgist: nii on lihtsam ka siseviimistlust ja –kujundust teha,“ räägib Erlend. Tol hetkel, kui pere looduskaunisse kohta suvekodu ehitada otsustas, hakkas Finnlog just ajakirjanduses reklaami tegema. Nii Erlend Finnlogi märkaski – majade välimus meeldis Tammenurmedele. „Otsustavaks sai seegi, et liimpuitpalk „mängib“ ilmastikuoludes palju vähem. Nii me koostöö Finnlogiga alguse saigi.“ Küsimusele, miks pere siis hoopiski kivimaja ei valinud, on Erlendil lihtne vastus: looduslikult kaunisse kohta sobis see maja lihtsalt paremini.
Tulemus on suurepärane!
Mõnusa ja hubase palkmaja puhul võiks oodata, et kütmine toimub vaid ahju ning puuküttega. Siiski on palkmajade ehitamisel võimalused nn intelligentse maja saavutamiseks sama head kui ükskõik, mis teisest materjalist ehitatud majal. Tammenurmede palkmaja kütab maaküte. „Sisse kolisime jaanuaris ja oleme maja soojapidavuse ning küttesüsteemi valikuga väga rahul. Kõik on ökonoomne,“ nendib Erlend. Varem elasid Tammenurmed Raplas märksa suuremas kivimajas, kuid kuna lapsed on suured ja kodus käivad vaid nädalavahetuseti, on pere väiksema majaga igati rahul. Ka asukoha muutusega – nüüd on pealinna sõita vaid 36 kilomeetrit ning pereema saab mõnusasti igapäevaselt Tallinnas tööl käia. „Saavutasime suurepärase koosmõju – kõik klapib. Ka esteetiline efekt toimib hästi. Saunast saab otse jõkke ning majad sobivad jõeäärse kauni loodusega kokku.“
Väiksem ökoloogiline jalajälg
Tänapäeval on roheline mõtlemine möödapääsmatu. Need, kes valivad oma koduks puitmaja, võivad auga öelda, et on seeläbi loodusele vähem kahju teinud. Samuti on palkmaja bioenergeetiliselt inimesele omasem. Kuid ökoloogilisus tähendab lisaks loodusvarade väiksemale tarbimisele ka tervist ja selle paremat hoidmist. Puitmaja tasub oma elanikele alati heldelt – majas on tervislik ning õdus elada. „Just seepärast, et liimpalkmajad on elamiseks tervislikud ja ka koostöö firmaga sujus väga hästi, julgen Finnlogi maju teistelegi soovitada,“ ütleb Erlend. Kui mees peaks kolme sõnaga oma uut kodu kirjeldama, valiks ta esimeste omadussõnadena kindlasti just need kolm: hubane, ilus ja mis kõige tähtsam – tervislik.