Erika ja Olaf - Finnlog

Erika ja Olaf

Pildil Erika ja Olaf rohkem kui aasta tagasi, kohe pärast uude koju kolimist.

Kõike luuakse kaks korda. Esmalt tekib idee või unistus. Sellele järgnevad ehk mõned joonised talvepuhkuse ajal, näiteks visandid vana kalendri nurgale. Kõik unistuste majade projektid hakkavad aga korralikult kuju võtma siis, kui ehituskrunt on leitud. Erikal (38) ja Olafil (39) oli ehitusprotsessiga õnne – neil oli Norras Nannestadis juba vana renoveeritud puhkemaja ja mõtted sellele krundile uue maja ehitamisest olid juba mitu aastat küpsenud ja arenenud. Kui 2017. aasta detsembri külmal talvepäeval Erikaga juttu ajasime, kõneles ta rahulolevalt oma unistuste majast.

Kas sa oskad öelda, miks oma majale palkkonstruktsiooni valisid?

Palkmaja valimiseks oli mitu põhjust. Esiteks oli see arhitektuuriliselt meie krundi jaoks õige lahendus ja teiseks sobis see mõõtmetega, mis meil mõttes olid. Me kaalusime tegelikult ka hööveldamata looduslikest puitlaudadest (norra keeles villmarksbord) välisseinu, aga nii suur maja oleks niimoodi liiga domineeriva mulje jätnud. Lisaks oleksime sel juhul pidanud esimese ja teise korruse vahele vahelae tegema. Teine valik oli kombinatsioon palk- ja tavalistest laudseintest, aga see oleks kaasa toonud hulga muid katsumusi ja vana puhkemaja, mida uue majaga ühendada tahtsime, oleks viimasega võrreldes ebasümmeetriline välja näinud. Tuleb mainida ka seda, et palkkonstruktsioon võimaldas Norra ehitusnõudeid arvestades suuremat paindlikkust – selle konstruktsiooni hingavus tähendas, et saime elutuppa ehitada avatud kamina või paigaldada kaminaid ka ülejäänud majja.

Kuidas ehitusprojekt alguse sai?

Uurisime asja internetist. Kui 2015. aastal Hellerudslettas Hyttemessen metsamaja- ja maaelumessi külastasime, leidsime selle, mida otsinud olime. Norras seostuvad palkkonstruktsioonid enim puhkemajade ja metsamajadega ning seeläbi ka ümmarguste palkidega, mis on kõige tavapärasemad. Finnlogi liimpalkidel aga oli hea pind ja välimus, mis sobis pereelamuga, mida olime Olafiga ette kujutanud. Finnlog korraldas messi ajal võistluse, mille auhinnaks oli tellimustööna valmiv arhitektuuriprojekt, ja meie võitsime!

Palju õnne! Paljud inimesed sooviksid ehitada oma unistuste kodu, aga kardavad seda protsessi. Milline oli teie kogemus planeerimise ja ehitamise protsessiga?

Tegime tihedat koostööd Finnlogi arhitekti Liisiga, kes tegi oma joonised meie visandite põhjal. Meil oli selge visioon asjadest, mida tahtsime, näiteks klaasist sein ja katuseni avatud elutuba; soovisime ka sauna ja keldrit. Finnlog oli minu arvates väga vastutulelik ja maja nägi välja täpselt selline, nagu soovinud olime. Kui projekt oli valmis, otsustasime maja Finnlogilt tellida, kuigi olime protsessi käigus kaalunud ka teisi tarnijaid.

Algselt soovisime sissekolimiseks valmis maja, aga koostöö Finnlogiga sujus hästi ja Olaf on ehitusest väga huvitatud, seega võttis ta enda kanda projektijuhi rolli. Finnlog tarnis õigeaegselt kõik, milles olime kokku leppinud. Siin-seal oli paar väikest probleemi, mis on ehitusprotsesside puhul tavaline, aga kõik sai lahendatud. Teised krundil olnud ehitajad kiitsid eestlasi nende suure töövõime ja tööeetika eest. Lisaks oli suhtlus Kuldariga (ekspordi müügijuht) suurepärane – hindasime väga seda, et saime talle alati helistada.

Mida sooviksid öelda inimestele, kes ehitavad elus esimest korda?

Erika naerab. „NII PALJU on teha!“

Kas liimpalkidest majal on mingeid eeliseid?

Muidugi! Palkmajas on palju rohkem elu sees! Meil on hea tihke maja – valisime kõige paksemad palkseinad ja otsustasime välist fassaadikatet mitte lisada. Maja kütteallikad on kamin ja vesiküte ning see hoiab väga hästi sooja. Ma ei teadnud liimpalkidest varem väga palju, aga soovin ka teistele öelda, et olgu tegemist puhkemajade või pereelamutega, mägedes või mere ääres olevate kruntidega – liimpalkide puhul on võimalusi palju rohkem, kui arvata oskad!

Me saime endale rohkem kui 300 m2 suuruse maja, mis oli minu arvates mõistliku hinnaga.

Kuidas uues majas elada on?

Maja on väga mugav ja sellel on hea sisekliima, nii et me oleme väga rahul. Oleme siin nüüd üle aasta elanud ja pean ütlema, et maja on väga vaikne, rahuliku ja lõõgastava atmosfääriga. See aga muutub peatselt, sest lisaks kolmele koerale on siin varsti ka kolm inimest – ma olen rase.

Oi! Palju õnne teile mõlemale ja suured tänud vestluse eest!