KKK - Finnlog

KKK

Kuidas palkmajad sobivad Eesti kliimasse?

Eestis valitseb parasvöötme kliima, kus sademeid on aastas keskmiselt 600 mm, suhteline õhuniiskus 80%, keskmine temp. suvel 18 kraadi ja talvel -5 kraadi. Palkseinad taluvad väga hästi niiskust ja temperatuuride kõikumist. Seinamaterjalina on selline konstruktsioon üsna unikaalne, kuna vähendab ruumis temperatuurist ja niiskusest tingitud kõikumisi.

Kas palkmaja on vaja soojustada? Kui paks peab olema liimpalk, et ma saaks rahulikult ka -30 kraadi juures elada see tähendab kütta normaalselt?

Teatavasti näitab maja soojapidavust tema küttebilanss. Elumajade seinte ehitusel kasutatav massiivne liimpalk mõõduga 202×260 mm ei vaja täiendavat soojustamist. Nagu kõikide majatüüpide puhul, tuleb ka palkmaja ehitustööde käigus pöörata erilist tähelepanu katuse ja vundamendi soojustamisele, sest enamus soojakadudest toimub just läbi nende tarindite.

Mida kasutatakse palkmaja soojustamiseks ja kui efektiivne see on?

Finnlog kasutab oma majade soojustamisel enamasti puistemeetodil kasutatavat tselluvilla. Seda toodetakse vanapaberist, paber aga on teadupärast tehtud puidust ning sobib väga hästi meie majakontseptsiooniga.

Tselluvill on isolatsioooni- ehk soojapidavusomaduste poolest väga konkurentsivõimeline ning tema eeliseks laialt levinud mineraalvillade ees võib pidada niiskust siduvat ja ka vabastavat võimet. Tselluvillas kasutatav antiseptiline aine booraks kaitseb seda võimalike kahjurite ja näriliste eest ning annab villale hea tulekindluse.

Üks tselluvilla pluss on veel selle paigaldamislihtsus ja kiirus, mis väljendub ka soodsamas hinnas. Loe rohkem palkmaja soojustamise ja tselluvilla kohta siit.

Kas palkmajal on mingeid eeliseid võrreldes telliskivi-majaga?

Inimesed, kes valivad palkmaja, hindavad looduslikku elukeskkonda. Lisaks kasutatakse puidu tootmisel 10 korda väheb taastumatuid loodusvarasid. Energiat kulub kivi tootmiseks orienteeruvalt 10 korda rohkem. Bioenergeetiliselt on palkmaja inimesele omasem, kui seda on tellismaja.

Mis puidust palgid tehakse?

Finnlog kasutab palkide valmistamisel nii kuuse- kui männipuitu. Mõlemast puidust saab kvaliteetsed palgid, samuti ei ole neil hinnaerinevust. Kuusepalgid on heledamad ning neil on oksad väiksemad. Männipalgid on veidi tumedamad ning oksakohad on suuremad ja paistavad rohkem silma. Nii et valiku tegemisel võib lähtuda sellest, kumb puit visuaalselt rohkem meeldib.

Mis vahe on tavalisel palgil ja liimpalgil?

Kui tavaline palk on nö ühes tükis, siis liimpalk on kokku liimitud kuuest puitlamellist nii, et puu süda jääb palgi välispinda. See annab materjalile hea stabiilsuse ja tugevuse

ning soojapidavuse. Liimpalk ei pragune ega vaju, mis võib olla probleemiks tavalise palgi puhul. Sealjuures säilib ka liimpalgil puidu hea omadus, milleks on niiskuseregulatsioon, mis tagab majas sobiva sisekliima.

Kas võib kindel olla, et palkide liimimisel kasutatav liim on täiesti kahjutu tervisele?

Soomes pööratakse toodete ohutusele ja tervisesõbralikkusele suurt tähelepanu. Meie majade detailide tootmisprotsess on Soome Riikliku Järelvalveameti Eurofins kontrolli all ning kõikide materjalide sealhulgas liimpalgi ohutus on 100% tagatud.

Milliseid vahendeid saab kasutada liimpuitmaja välisseinte efektiivseks hoolduseks ja kui pika aja järel peab vastavat hooldust läbi viima?

Puitdetailide viimistlemiseks kasutame põhiliselt läbikumavaid ehk lasuurseid puiduvärve. Lasuurvärvi kasutamisel jääb kaunis puidustruktuur ka peale viimistlemist paistma. Suurema pigmendisisaldusega tumedamad toonid kaitsevad puitu UV kiirguse vastu pikemat aega, väiksema pigmendisisaldusega heledamaid toone tuleb tihedamini uuendada. Värvi uuendamisel tuleb aluspind puhastada ning uue värvi kihi peale kandmine on üsna kiire ja lihtne töö.

Teine võimalus on puitpindade viimistlusel kasutada nn. katvaid puiduvärve. Kattev värv kestab ja kaitseb puitu pikemat aega, kuid selle uuendamisel tuleb aluspinna puhastamisega rohkem vaeva näha.

Loe puitmaja viimistluse kohta rohkem siit.

Kas palkmaja saab ehitada ka eriprojekti alusel? Kas see teeb ehitamise kallimaks? Palkmaja saab ehitada ka eriprojekti alusel. Ehitamise maksumus ei sõltu sellest, kas tegemist on nö. meie tüüpprojektiga või eriprojektiga. Pigem sõltub hind projekteeritud maja suurusest ja keerukusest.

Kas Finnlogi kaudu on võimalik tellida olemasolevat puitkarkassmaja projekti ka palkmaja omaks ning vastavalt sellele projektile ka tellida Finnlogilt maja?

Üldjuhul on võimalik võtta aluseks olemasolev puitkarkassmaja projekt ning projekteerida selle alusel palkmaja. Täpse vastuse saame anda, kui oleme projektiga tutvunud.

Kas on võimalik ehitada olemasolevale maja vundamenile Finnlog poolt pakutavaid maju?

Meie maju saab ehitada ka olemeasolevale vundamendile. Siis peab soovitud projekti mõõtmed viima vastavusse olemasoleva vundamendiga.

Kui palju projekt Maia kallimaks läheb, kui tellida välisseinad 270×260 mm palgist?

Kasutades palkmaja Maia ehitusel liimpalki 270*260 mm, kallineb projekti välislahenduse maksumus 13% võrra. Samas sobib ka liimpalk 202*260 mm elumaja ehituseks hästi.

Kui suur tähtsus on palkmaja ventsilatsioonil? Maja on kahekorruseline, olemas on ka saun. Kas ventsilatsiooni vajab ainult saunaplokk või peab kogu maja ulatuses olema?

Eeldades, et palkmaja on ehitatud korralikult ja kvaliteetsest materjalist, tuleb tagada korralik õhuvahetus kogu maja ulatuses.

Kas klient saab valida tulekolde ja sisustuse pakkuja?

Finnlogi üks põhilisemaid tugevusi on paindlikkus. Klient mitte ainult ei saa valida sisustusmaterjale vaid projekti vastavalt vajadustele ümber projekteerida.

Kas teil on valmismudelit mis oleks: 1. 2-kordne väike elamu aastaringseks elamiseks 2. garaaž maja vasakpoolses otsas?

Täpselt sellist projekti hetkel ei leidnud aga kindlasti annab mõnda projekti muutes sellise teostada.

Kas on võimalik selliselt, et meie anname palgi ja Teie teete Juno maja, vastavalt sellele mis võimalused on?

Liimpalk tehakse valitud toorainest ja ainult kindlast puu osast, mis on eelnevalt kuivatatud, teatud piirkonnast hangitud ja tugevsorteeritud. On väga raske hinnata, kas Teie metsas on just see õige tooraine, millest palki teha. Takistuseks saab ka ülejääv puit, millega pole meil midagi teha. Oluline on ka ära märkida, et tehas asub Kesk-Soomes, mis teeb toorme transpordikulu ühe maja tarvis ebamõistlikult suureks.