Aivar Sõerd - Finnlog

Aivar Sõerd

Kui Aivar Sõerd, endine rahandusminister ja maksuameti juht, oma Kloogaranna suvilast räägib, ei ole ta kiitusega kitsi.

Palvele liivakarva ja loodusesse sulanduvat palkmajakest kolme sõnaga iseloomustada, ütleb Aivar Sõerd viis: Õnnestunud projekt. Õnnestunud teostus. Rahulolu.
Sulnis rannapiir, väike ja kena heakorrastatud küla ning hästi toimiv naabrivalve on need märksõnad, mis kunagist krundivalikut täna õigustavad.
Väikese külakese üldmuljet kujundavadki valdavalt palkmajad. Aivar Sõerdi ja tema pere puhkemaja vahetus läheduses seisavad uhkelt mõned rookatusega ümarpalkmajad. Nende kõrval mõjub lamellpalk teisiti – suvila ilme on modernselt klassikaline. Tavapärane ei ole ka projekt – kolmnurkne suvemaja on tänavapoolt vaadates diskreetne, teiselt poolt merele avatud, õdusa terassikülje ning suurte akendega valgusküllane hoone.
Tõesti, kõik õnnestus, ütleb Aivar. Rahulolu õhkub mehest ka kõledal ja talvisel ajal, kui ta pilgu terrassilt merele suunab.

Väljast väike, aga seest?

Et suvila just seesugune peab olema, oli Aivaril tunne juba varem. Kui mõttest tegudeni jõuti, tuli unistus vaid paberil vormistada. Oli õnn, et Finnlogi eriprojekti nähes sõrgu vastu ei ajanud. Kuigi oleks ju võinud – seesugune suvila ei ole nende kataloogivalikus.
Projekt oli keeruline, aga nad said hakkama, kiidab mees firmat.
Suvemaja ei pea olema meeletult suur. Väljast kompanktne ning armas majake on seestpoolt vaadates avar ja õhuline. Avarustunnet annab hoone kõrgus, ka vaheseintega pole ruume üle koormatud. Palju aitavad merepoolsed maast laeni aknad – kohati näib, et männid kasvavad elutoas. Hoolikalt valitud looduslikud siseviimistlusmaterjalid lisavad majale väärikust ja õdususe mekki. Väike kööginurk, privaatne magamistuba, õdus saunake ja avatud rõduga teise korruse ruum on piisavalt suured, et Aivar Sõerdi viieliikmelise pere vajadused rahuldada. Ja ega Aivari puhkamisharjumused vajagi hiiglaslikke siseruume. Tööstressi maandab ta niites ja krunti korrastades. Ning seda ruumi siin on.

Palkmajast Finnlogini

Et rannaveerele just palkmaja sobib, on siililegi selge. Kuid miks just Finnlog, kui turul on teisigi pakkujaid?
Ma usaldan Soome kvaliteeti, mulle tundub, et pikad traditsioonid ja parem palkmaterjal on praegu need näitajad, miks Finnlog sõelale jäi, mõtiskleb mees. Kui need mõned kriteeriumid enda jaoks paika olin pannud, polnud enam palju teisi validagi.
Ka firma tööstiili kohta ei ole Aivar Sõerdil ühtki halba sõna varuks: Kõik toimis kenasti. Pigem jäin mina ehitusmeestele jalgu – küll valmis vundament aeglaselt, siis aga olime jännis maja värvivalikuga. Mul oli siia maja ette hunnik värve rivistatud, viimaks jäi sõelale see õige.
Kui suure kinnisvarabuumi ajal tegutsesid ehituses ka need, kellel tegelikult sinna üldse asja polnud, jäi Finnlog viimseni korrektseks. Tulevik toob peagi uued tööd: krundile on plaanitud veel üks kena palkhoone. Esmalt pöördub Aivar siis just korrektsete ja kogenud meeste poole.
Mulle tundus, et neile tõesti meeldis seda tööd teha, ütleb Aivar Sõerd lakooniliselt. Ja sellega on öeldud kõik, mis vaja.