Korsten - Finnlog

KORSTEN

Palkmaja korsten

Korstnad võiks liigitada nende konstruktsioonilistest materjalidest lähtuvalt tellis- ja moodulkorstendeks. Moodulkorstnad jagunevad omakorda plokkmoodul- ja metallmoodulkorstendeks.

Telliskorsten

Telliskorstna oluliseks eeliseks, kuid vahel ka miinuseks võib osutuda tema suhteliselt raske kaal. Telliskorstna paigaldus on küll töömahukas, kuid tänu oma suurele massile salvestab ta olulise osa kamina või ahju kütmisel sutsulõõre läbivast soojusest. Nii ei lähe soojustsalvestava kaminaga küttes kuigipalju soojusenergiat kaduma. Samas võib olla telliskorstna suur mass ka takistus, seda eriti korstna rajamisel vanale vundamendile. Keskmine telliskorsten kaalub olenevalt lõõride suurusest ja arvust 1–2,5 tonni, seades alusvundamendile selged nõuded. Telliskorstna eelistena võib veel välja tuua pikaajalised traditsioonid ja laia valiku eri viimistlusega kive, mis teevad korstnast sisekujunduselemendi.

Moodulkorsten

Eestis kasutatakse kõige enam Fibo ja Schiedeli moodulkorstnaid. Nende eelisteks telliskorstna ees on lühike paigaldusaeg, suur tulekindlus ja materjali kergus.

Plokkmoodulkorstende ehitusel kasutatakse suure tule- ja happekindlusega šamottlõõri, mille ümber asetub tulekindel kivivillast isolatsioon. Välimiseks kihiks on spetsiaalne korstnamoodul. Korstende valik on lai: alates ühelõõrilistest suitsukorstendest ning lõpetades kahelõõriliste korstende ja ventilatsioonilõõridega. Suurema tulekindluse tõttu võib moodulkorstna ja kandva puitkonstruktsiooni vahele jääda ainult 5 cm vahe, mis telliskorstna puhul peab olema 10 cm.

Metallmoodulkorstnad võimaldavad otstarbekamaid ruumilahendusi ja katustel keerulisemaid läbiviike. Metallmoodulkorstent on võimalik paigaldada otse kerise või kamina pealt, hoides sellega nii elutoas kui ka saunas märkimisväärselt ruumi kokku. Roostevabast metallist elemendid koosnevad 0,5 mm välisest ja 1,5 mm sisemisest kihist. Kahe metallkihi vahele on paigaldatud 60 või 100 mm paksune tuletõkkevill. 60 mm vill sobib kaminate kütmise korral, kui temperatuur ei tõuse korstnas üle 350 °C. 100 mm villakihti tuleks aga kasutada keriste puhul, sest nende kütmisel võib temperatuur kerkida üle 350 °C.