Küte - Finnlog

Küte

Kõige muu saja ja tuhande vajaliku seas on esmatähtsad soojad ja puhta õhuga eluruumid. Ei ole just hubane, kui õues on külm ja kõle ning kodus on ka külm.

Meeldivalt soe tuba ühtlase temperatuuriga ja värske õhk igas toas, köögis, vannitoas, kus iganes, on üks põhitingimusi kaasaegses kodus. Tõsi, maja süda on küttesüsteemi soojusallikas. Millist energiakandjat selles kasutada, on väga oluline. Nagu öeldakse – mis põleb, annab sooja. Kas energiakandjat põletatakse lokaalses katlamajas, või tehakse seda kusagil kaugemal keskkatlamajas ning soojus tuleb majja trasside kaudu, on asja üks külg. Oluline on aga see kui mugav on küttesüsteemi teenindamine ja kui palju kulub soojusele RAHA. Siinkohal on õige aeg välja öelda eluliselt ning ka majanduslikult tähtis tõde: “rikas pole see, kes palju ja kallilt ostab, vaid see, kes vähe kulutab”.

Meie geograafilises elupiirkonnas on võimalus valida mitmete kütteliikide vahel. Nii mõndagi energiaallikat ei ole meil veel võetud kasutamisele või kasutatakse vähe. Samal ajal traditsioonilisi energiakandjaid kasutatakse veel üsna ebaökonoomselt.

Maja küttekulud on maja pikaajalises kasutamises kõige olulisem kuluallikas ja seetõttu on väga oluline õige küttelahenduse valimine. Kui vaadata palkmaju ja CLT-maju siis küttelahenduse valikul ei ole sisuliselt piiranguid, sobivad kõik levinud küttelahendused.

Selline suur valikuvabadus küttelahenduste osas teeb aga valiku mõnevõrra keerulisemaks. Mida siis tõesti eelistada? Vaatame allpool Finnlog klientide sagedasemate küttelahenduste eelistusi ja valikuid.

Mugavatele inimestele on kõige sagedasem lahendus see, kus majas on soojuskandjaks vesi. Levinud on vesipõrandaküte nii esimesel kui teisel korrusel, kui ka radiaatorküte.

Põrandakütte eeliseks on see, et põrandapinda saab paremini kasutada, lihtsam mööblit paigutada ja puhtust hoida. Küll on aga kindlasti kõige olulisem on põrandaküttelahenduse eelis see, et põrandatorustikus kasutatava vee temperatuur on suhteliselt madal u. 35 kraadi ning sellise temperatuuri saavutamiseks on optimaalne kasutada erinevaid soojuspumpasid.

Vesiradiaatorkütte puhul on eeliseks võimalus maja kiiremini soojaks kütta. Samas nõuab radiaatorküte kõrgemat veetemperatuuri, mistõttu on sobilikum näiteks kõrge põlemistemperatuuriga gaasikatel,  puitgaasikatel või mõni muu tahkekütusel toimiv katel.

Tänapäeval on järjest populaarsemad erinevad küttesoojuspumpade lahendused. Kui kliendil on suurem vaba maa-ala, tehakse valik enamasti maakütte kasuks, kui krunt väike või pole pinnas maaküttekollektori kasutamiseks sobilik, valitakse õhk-vesisoojuspumba lahendus. Soojuspumpade vaieldamatult suurim eelis on nende kasutusmugavus ja vähene hooldusvajadus. Miinuspoolel aga suurem alginvesteering.

Finnlog majades on pea kõigis majades soojust salvestav kamin-ahi, mis toimib täiendava küttelahendusena. See võtab põhiküttelahenduselt oluliselt koormust väiksemaks ning võimaldab seeläbi väiksema võimsusega põhiküttesüsteemi. Tulemuseks optimaalsemad küttekulud ning lisaväärtuseks hubaselt soe kodu.

Finnlog majade puhul on võimalik kasutada erinevaid innovaatilisi küttelahendusi nagu näiteks seinaküte või hoopis päikeseküte päikesepaneelidega, mis aitab toota sooja tarbevett.

Ka on täielik valmisolek kasutada Finnlog majade puhul edukalt nn. targa maja lahendusi, mis annavad täiendavat säästu ennekõike  just kütte- ja ventilatsioonisüsteemide automatiseeritud juhtimisega.

Maja küttesüsteemi valik tuleks teha võimalikult varakult, et juba maja projekteerimise käigus saaks küttesüsteemi vajadustega täpselt arvestada. Põhjalik projekteerimine hoiab kokku kulusid ja tagab kvaliteetse ning töökindla küttelahenduse.