Köök on kodu süda - Finnlog

Köök on kodu süda

Tõenäoliselt on paljud kuulnud mõtet, et köök on iga kodu süda, kus kõik pereliikmed kokku saavad ja ühiseid päevasündmusi jagavad.

Söögitegemiseks kuluv aeg olenevalt pere kokakunsti oskustest ja toiduvalmistamise keerukusest võib olla märkimisväärne. Söögitegemisega kaasnev soojus ja lõhnad meelitavad pere suured ja väiksed kiiresti kööki.

Lastel meeldib köögis aega viita ja näiteks osa oma koolitöid köögilaua taga istudes ära teha ja samal ajal midagi kõrvale näksida.

Loomulikult meeldib köök ka pere lemmikutele – kassid ja koerad üldjuhul teavad, et köögis tasub neil olla, sest siis ei unustata neid ära ja nad saavad maitsvaid lisaampse lisaks tavapärastele toidukordadele.

Avatud köögid

Tänapäeval on moes rajada kodud nn. avatud köögiga. Sageli tähendab avatud lahendus seda, et ühte suuremasse ruumi mahutatakse piltlikult sektsioonide kaupa kolm funktsionaalsust: köögi söögivalmistamise osa, söögitoa laua osa ja elutoa puhkeala osa. Köök tähendab tänapäeval avarust, võimaldades näiteks söögitegemise ajal ka silma peale hoida elutoa osas paikneval televiisoril või paralleelselt söögitegemisega rääkida pereliikmetega maha sisukad jutud ning hoida ennast kursis nii kogu pere murede ja rõõmudega.

Tänapäevaste avatud köögid aga nõuavad head projekteerimist ja kavandamist, kuna üldjuhul jääb väljaehitatud köök samasuguseks väga pikaks ajaks.

Köögi puhul on väga oluline täpselt kavandada erinevate kommunikatsioonide asukohad. Enamasti on köögi kavandamisel vajalik arvestada järgmiste kommunikatsioonidega.

Kanalisatsiooni äravoolutorude punktid

Ennekõike köögi valamule ja nõudepesumasinale, aga ka jäämasinale/külmikule, mis ka vajavad äravoolu.

Veetorude punktid

Soe ja külm vesi on vajalikud valamule, külma vee punktid nõudepesumasinale, jäämasinale või jäämasina võimekusega külmikutele. Mõnel juhul saab hakkama ühest punktist valamu all ja sealt edasi veetud veetorudega, kuid juhul kui köök planeeritud köögisaarena siis üldjuhul vajalik välja ehitada mitu tarbevee kasutamise punkti, kuid see sõltub konkreetsest köögilahendusest ja köögitehnikast.

Elektriosa pistikupesade ja lülitite punktid.

Ülioluline on arvestada köögimööbli lahendusega, et kõik vajalikud pistikupesade ja lülitite punktid saaksid mööblit arvestades õigesse asukohta. Kuna erinevaid elektriseadmeid, mida köögis võib vaja minna, on hirmuäratavalt palju siis on ka vajadus pistikupesade järgi suur. Alati on mõistlik planeerida mõni pistikupesa rohkem kui vähem. Kuigi osad väiksemad kodumasinad, mida pidevalt ei kasutata, on soovitav vooluvõrgust välja võtta siis praktikas jäetakse mugavuse tõttu need siiski ühendatuks ja nii on alati vabadest pistikupesadest puudust.

Köögi valgustus

Valguspunktide asukohad on vajalik tagada tööpindadele, söögilaua kohale ning loomulikult tuleb lahendada ka köögi üldvalgustus. Samuti tasub valguslahenduse väljaehitamisel kasutada dimmerdatavaid valgustuslahendusi, mis loovad võimalusi meeleoluvalgustuseks.

Köögu kubu väljatõmbe toru

Köögipliidi kubu väljatõmbe toru asukoha valikul on mitmeid võimalusi, millest tüüpiline on eraldi väljatõmbetoru kas läbi katuse või seina. Samas järjest rohkem kasutatakse ka põranda alt majast välja viidud väljatõmbetoru, mis sobib kõige paremini köögisaarega lahendustele ja annab pliidi ning tööpindade kohale avatuse. Köögisaarte kasutamise puhul on möödapääsmatu ka elektrikaabelduse ning veetorude toomine köögisaarel soovitud kohta.

Eeltoodust tulenevalt tuleb kööki projekteerida võimalikult varakult kogu oma detailsuses, et kõik kommunikatsioonid saaksid õigetesse asukohtadesse.

Seetõttu tuleks paralleelselt maja projekteerimisega tegeleda ka köögimööbli ja köögitehnika terviklahendusega ning eesmärgiks võtta, et ehitusprojekt ja eritööde projektid arvestaks kõikide köögi kommunikatsioonidega.

Nii sujub hiljem oma köögi väljaehitamine ja sisustamine muretult ning siis saab kahtlusteta valmiv köök kõigi pereliikmete lemmikuks ja kodu südameks!