Kavanda terrass läbimõeldult! | Parimad nipid | Finnlog

Kavanda terrass läbimõeldult!

Suvehommik. Päiksekiired piiluvad puude latvade tagant ja loodus ärkab ellu, sirutades ennast päikse poole. Aurav kohvitass käes, tekib vastupandamatu kiusatus, sellist kena hommikut ja päikest oma terrassile nautima minna. Sellist soovi on vast kogenud igaüks aga eriti eramajade elanikud.

Tänapäeva eramut ei kujuta ette ilma mõnusa terrassialata, mis on siis, kas täielikult avatud või näiteks ka osaliselt või tervikuna katusealusega kaetud. Terrassid ei ole mitte ainult puhkekohad, kus majarahvas suvisel ajal päikest võtab, vaid need on muutunud järjest enam ka eluruumide pikenduseks õuealale. Seetõttu on järjest olulisem juba maja projekteerimise faasis paika panna ka terrasside funktsionaalsus ja sellega seotud vajadused.

Mida peaks terrassi kavandamisel arvestama?

Kommunikatsioonid

Olenevalt terrassi funktsionaalsusest on vajalik arvestada vee, kanalisatsiooni, kõlarite, valgustuse ja  valgustuse lülitite ja pistikupesadega. Lisaks võib tekkida vajadus veel elektriliste infrapuna soojuskiirgurite kasutamiseks ning sellega seotud kaabelduseks, kuid samamoodi võib kasutada ka gaasisoojendeid, mis on lihtsalt liigutatavad soovitud asukohta.

Terrassi veetrass peab olema talviseks ajaks tühjendatav ja suletav.  Kõik kommunikatsioonide asukohad tuleks korrektselt läbi mõelda ja planeerida nagu ka maja ruumiplaanis. Ennekõike tuleks läbi mõelda kommunikatsioonide kasutamise praktiline pool. Näiteks terrassi valgustuse sisselülitamine võiks olla võimalik ka terrassilt, ilma et selleks peaks tuppa minema. Valgustuse punktid tuleks valida selliselt, et need ka õhtusel ajal ja hämaras annaks piisava valguse. Pigem võiks valgustuspunkte olla rohkem, mis annavad kokku meeleolu loova dekoratiivvalgustuse. Paika tuleks panna istumisalad terrassil, et nende läheduses oleks pistikupesad, valgustus ja näiteks ka soojuskiirgurite kasutamise võimalus.

Terrasside liigendatus ja terrassiklaasid

Terrasside väljaehitamisel saab luua piiritletud funktsionaalseid tsoone, eraldusribasid näiteks taimekastidega, piirdeid ja klaasseinu, mis muudavad terrasside kasutamise funktsionaalsemaks ja võimalusterohkemaks.

Katusega terrasse saab käsitleda kui eraldi ruumiosa või olemasoleva ruumi pikendust. Järjest enam on kasutuses lahendusi, kus elutoa suur lükanduks avaneb terrassile ning terrass muutub sellega elutoa osaks.

Meie kliimas on ka palju sellist aega, kus tuul ja vihm terrassil istumist võiks segada. Lahenduseks on erinevad terrassiklaasid, mis jätavad terrassile avaruse tunde. Terrassiklaaside kasutamisel on võimalik soovi korral klaasid ka lihtsalt kokku klappida ja nii vastavalt ilmale vaateid ka ilma klaasiseinteta nautida. Terrassiklaasid ei hoia edukalt kinni ainult tuult, vihma ja lund, vaid aitavad ka vähendada müra ning samuti jõuab terrassile ka vähem tolmu.

Terrass – millele rõhku pöörata?

Kokkuvõttes tasub oma maja terrassidesse panustada ja luua enda jaoks parimad võimalused puhkamiseks või sõpradega koosviibimiseks, nautides samal ajal ilma või vaadet. Tee oma terrass koduseks ja hästi kasutatavaks!

Mõned näited ehitatud terrassidest.