Soodsa hinnapakkumisega kaasnevad riskid - Finnlog

Soodsa hinnapakkumisega kaasnevad riskid

Iga tellija soovib saada võimalikult kvaliteetse ja võimalikult sooda hinnaga ehitusteenust. See on igati arusaadav, kuid sageli keskenduvad tellijad ennekõike soodsa hinna leidmisele ja unustatakse ära, et soodsa hinnaga kaasnevad ka arvestatavad riskid.

Kuidas toimub tavaliselt hinnaküsimine? Tellija küsib ehituspartneri valikul mõne tüüpprojekti järgi hinnapakkumist ja eeldab, et saadud hinnapakkumises on kõik vajalik sisse arvestatud, et soovitud maja saaks täiesti valmis ehitatud ja oleks võimalik majja sisse kolida.

Praktikas on osade ehitusfirmade tööeetika aga selline, et esmane hinnapakkumine tehakse tellijale väga soodsa hinnaga. Tellija, kes ehitusalase temaatikaga varasemalt kokku ei puutunud, valibki töövõtjat ennekõike hinna järgi. Tellija vaatab esitatud hinnapakkumist ja talle tundub, et kõik peamised positsioonid on hinnapakkumises kenasti olemas ja usaldab ehitajat, et sellise eelarvega saab maja valmis ehitada.

Tulemuseks olukord, kus õige pea peale projekti käivitamist hakkab tööde käigus selguma, et tehtud pakkumine ei kajasta siiski mitmeid olulisi töid või on pakkumises kajastatud tellijale mittesobilikud materjalid või tooted ning hakkavad tekkima lisakulud.Selleks hetkeks, kui sellised lisakulud on tellijale teatavaks saanud, on tellija juba mõneti sundseisus, ta on käivitanud ehitustööd valitud ehitajaga ning tal on valida, kas loobuda antud ehitajast või juurde maksta. Enamasti tellija oma planeeritud ja pingelise ajaplaani tõttu on sunnitud puuduolevad tööd juurde tellima ja kokkuvõttes ehitusteenuse hind muudkui kasvab ja kasvab.

Lõpptulemina võib algselt soodsa hinnapakkumise põhjal sõlmitud leping olla sageli kallim kui algselt võetud alternatiivsed kõrgemad hinnaga pakkumised. Seetõttu tasub igal tellijal eriliselt oma aega kulutada hinnapakkumise staadiumis pakkumiste ülevaatamisele ja hindamisele, kas kõik vajalik on pakkumisse ikka sisse arvestatud.

Igal tellijal tasub olla eriliselt ettevaatlik väga soodsat hinda pakkuvate firmadega, sest soodne hind kujuneb kokkuvõttes enamasti oluliselt kallimaks ning lisaks muutuv sellisel juhul ka koostöö tellija ja ehitaja vahel sageli väga närviliseks ja ebameeldivaks.

Vali hinnapakkumine, mille osas on selgus, mida see sisaldab ja võimaldab maja tervikuna valmis ehitada.