Arhitektuuriprojekt: Taluhoone-tüüpi pikkhoone

Lääne-Eesti saarestiku rannikule projekteeritud saunsuvila on mõeldud pikkadeks suvisteks puhkusteks ning ka nädalalõpu pelgupaigaks mandri askeldustest ja kiirest elutempost kaugenemiseks. Privaatne kinnistu paikneb merest veidi eemal luitevalli taga väikese rannikujärve ääres, olles kasvupinnaseks majesteetlikele rannikumändidele ning suursugustele kuuskedele. Paik kannab looduse ilu ja väge ning kinnistule eluhooneks palkhoone ehitamine tundub loomuliku valikuna.

Juba esimesel kohtumisel tellijaga loksus paika algne idee projekteeritavate hoonete olemusest. Kinnistule oli eelnevalt tehtud detailplaneering, millega oli lubatud ehitada elamu ja abihoone. Tellija soov oli kinnistule ehitada suvila ning sellest eraldi saun. Kiirelt tekkis ühine mõte viia elamu ning saun ühe pika viilkatuse alla, kujundada nende vaheline ala varjatud katusealusega terrassiks välikamina ja kompaktse väliköögiga. Hoone välislahenduse arhetüübiks võtsime taluarhitektuurile iseloomuliku pikkhoone, mille rehealusesse viivat väravat jääks märkima terrass hoonete vahel.

Algne idee oli väga tugev ning põhimõttelisi muudatusi tegime väga vähe. Esmasele eskiisile lisasime eelkõige detaile ning muutsime ruumilahendust. Esialgu pakkusime hoone katusekatte materjaliks lauda, kuid hilisema arutelu käigus muutsime selle tellija soovil rookatuseks, mis sobitub paremini rannikujärveäärse miljööga . Nii elamu kui ka sauna esimese korruse tasapinna välisseinte materjaliks valisime 180 mm liimpalgi, katusekorruse otsaviilud teeme puitsõrestikust ning viimistleme servamata lehise laudisega. Merepoolset fassaadi ning köögi ja terrassi vahelist ala hakkavad ehtima suured aknapinnad. Terrassi katusealusele annavad lisamõõtme ning -valguse klaasitud osad mõlemal katusetahul.

Ruumilahendus kujunes vastavalt tellija vajadustele – soov oli saada 3 magamistuba, eraldi saunakompleks ning avatud köögiga eluruum, millel oleks küllaldaselt vaba seinapinda jahitrofeede eksponeerimiseks. Kaks magamistuba paiknevad maja osas, külaliste majutuseks sobib saunaruumide peale jääv avar tuba, kuhu viib väljast eraldi trepp. Piisava suurusega avatud köögiga eluruum on osaliselt katuslaeni avatud ning katusekorrusele tekkivale siserõdule on plaanis sisustada väike töö- ja lugemisnurgake. Kõrgel viiluseinal on ka rohkelt ruumi trofeedele. Avatud köögiga eluruum on väliterrassi ning saunaga sujuvalt seotud. Kui eluruumide osa on terrassi suunas suure klaaspinnaga avatud, siis saunaosa majapoolses otsaseinas paikneb välikamin ning köök. Terrassilt saab kütta ka sauna kerist.