Looduslähedus linnakeskkonnas - Finnlog

Looduslähedus linnakeskkonnas

Maailm liigub iga päevaga rohkem naturaalsuse, loodusläheduse ja -säästlikkuse poole. Üha enam väärtustatakse öko-eluviisi ning tervislikkust, eriti kodus, kus inimene veedab suure osa oma ajast.

Loodusläheduse poole liigub ka ehitustrend – üha rohkem eelistatakse puit- ja palkmaja. Seda nii puidu heade omaduste poolest, kui ka loodussäästlikkuse pärast – nimelt kasutatakse puidu tootmisel 10 korda vähem taastumatuid loodusvarasid kui näiteks telliste tootmisel ning viimaste tootmiseks kulub ligi 10 korda rohkem energiat. Bioenergeetiliselt on palkmaja inimesele omasem, kui seda on tellismaja ning samas on puit ka taaskasutatav. Palkmajad sobivad oma omaduste poolest ideaalselt Eesti kliimasse – need taluvad väga hästi niiskust ja temperatuuride kõikumist.

Paraku ei ole sageli linnatingimustesse tüüpiliste ümarpalkmajade ehitamine lubatud. Kui aga inimene soovib kindlasti endale just palkmaja, ning kui detailplaneering võimaldab puitmaju ehitada, on ideaalseks lahenduseks liimpalkmaja. Sellisel juhul lõigatakse palkseinte ristnurgad maha ning kaetakse laiade nurgaliistudega. Liimpalksein on stabiilne, ühtlase struktuuriga ja pragudevaba pinnaga, mistõttu sobib ideaalselt ka linnamajale.

Heade omadustega kvaliteetne liimpalk

Kui ümarpalk on nö ühes tükis, siis liimpalk koosneb kuuest puitlamellist, mis on omavahel kokku liimitud nii, et puu süda jääb palgi välispinda. Seeläbi saab puidu, nii väljast kui seest, väga kõrgetasemeliseks teha – väga stabiilseks, tugevaks ning soojapidavaks. Sealjuures säilib liimpalgil niiskuseregulatsioon, mis tagab majas sobiva sisekliima ning vähendab temperatuurist ja niiskusest tingitud kõikumisi. Oma massiivsuse tõttu on liimpalgil ka kõrgem tulepüsivus.

Suurde rahvusvahelisse kontserni kuuluv Finnlog Group OÜ kasutab liimpalkide valmistamisel nii kuuse- kui männipuitu, millest saab kvaliteetsed palgid. Kuuse- ja männipuidu vahel valiku tegemisel võib lähtuda sellest, kumb puit visuaalselt rohkem meeldib, sest hinnaerinevust neil ei ole. Palkseinte toormaterjalina kasutab Finnlog Kesk-Soome piirkonnas kasvavaid mände ja kuuski, sest sealse metsa ühtlased kasvutingimused panevad aluse stabiilsele ja kestvale materjalile.

Finnlogis pööratakse tähelepanu nii kvaliteetsele materjalile kui ka kvaliteetsele ehitustööle, sest ainuüksi heast materjalist jääb oma kodu rajamisel väheseks. Oluliseks tuleb pidada ka kogenud ja oma tööd tundvaid ehitajaid – kui materjal on kvaliteetne, kuid see pannakse kehvasti kokku, on tulemus ikkagi ebakvaliteetne. Seega on mõlemad aspektid olulised. Kuigi Finnlogi liimpalkmajad ei ole kõige odavamad – need on karkassmajadest kallimad ning kivimajadega umbes samas hinnaklassis – ei soovigi ettevõte, et valikus olevad majad tunduksid odavad, sest nendesse on palju panustatud: kogu väljatöötatud tehnoloogia ja kasutatav materjal on väga väärtuslikud.

Paindlikkus ja lai valik

Viimastel aastatel on palkmaja arhitektuur muutunud oluliselt moodsamaks. Koostöös arhitektidega luuakse, traditsioonilist ja looduslikku ehitusmaterjali kasutades, uudseid ja huvitavaid lahendusi neile, kes soovivad isikupärast ja kordumatut lahendust. Finnlogil on suur majamudelite valik, mille kõrget taset nad hoiavad, kuid nende jaoks on iga projekt individuaalne – klient võib lähtuda tüüpprojektist, seda oma nägemise järgi mugandada või arhitektiga koos täiesti uue projekti luua. Tihtipeale ei ole inimestel aega või soovi arhitekti juurde minna ja nullist maja projekteerimist alustada. Seepärast ongi Finnlog juba varasemalt ehitatud majadest huvitavamad projektid välja valinud. See lihtsustab valikut – kui juba olemasolevas projektis on soovitud tubade arv ja muud vajalikud ruumid olemas, pole vaja ise ratast leiutama hakata.

Kui klient on soovitud projekti välja valinud, valmistatakse Finnlogi tehases jooniste järgi elemendid, mis jõuavad kliendini umbes 2-2,5 kuud peale lepingu sõlmimist. Selleks ajaks teeb ettevõte ehitusprojekti, taotleb ehitusloa, ehitab vundamendi ning peale palkelementide saabumist hakatakse maja ehitama. 150 ruutmeetrise elamu puhul võtab kogu protsess aega umbes 6 kuud. Valdavalt tellitakse Finnlogist “võtmed-kätte” maju, kuid soovi korral on võimalik ka ainult majakarp tellida.

Pikaajaline kogemus ja usaldusväärsus

Finnlog suhtub igasse projekti loominguliselt, nende jaoks on oluline rajada inimesele kodu, kus ta tunneb end hästi ning mis vastab tema vajadustele. Finnlogi meeskonna jaoks on kodu koht, millel on oma elu ja hing, mis aitab taastada ja koguda jõudu ning loob tervendava elukeskkonna. Nende jaoks on põhiline, et klient oleks maja planeeringu, praktilisuse ja sobivusega rahul. Tänu pikaajalisele kogemusele, oskavad Finnlogi töötajad tähelepanu pöörata erinevatele aspektidele, mille peale ise alguses ei pruugi tullagi. Nende meelest peaks korraliku maja ehitamine meeldiv protsess olema. Paraku tuleb majaehituses ikka ootamatusi ette. Kogenenud ettevõttena ollakse kõigeks valmis ning kõik ehituse käigus tekkida võivad probleemid saavad lahenduse. Finnlogi eesmärgiks on olla usaldusväärne ettevõte, mis ei kao ka rasketel aegadel kuhugi ära. Ja see on neil siiani ka õnnestunud – nad on pikalt turul olnud ja oma tööd hästi teinud. Inimesed on väga rahul sellega, mida nad on Finnlogist saanud.

Ilmumisandmed:
Interjöör (2010)