MENÜÜ
Elumajalahenduste valik on Eestis üsnagi suur. Kuid peale hoone konstruktsiooni ja arhitektuuri tuleb mõelda ka krundi võimalustele ning perekonna vajadustele.
Uuri, millised on piirangud
Kodu rajamist kavandama asudes selgita kõigepealt välja krundile määratud võimalikud ehituspiirangud. Ehitusseaduse järgi on projekteerimise alustamiseks vaja hankida kohalikust omavalitsusest projekteerimistingimused või lähtuda kehtivas detailplaneeringus sätestatud nõuetest.
Etteantud tingimused määravad maja korruselisuse, katusekalded, ehitusaluse pinna jne. Nõuded võivad olla esitatud ka välisarhitektuurile. Enne projekteerimistöödega alustamist tuleb nendes asjades selgus luua.
Mõtle läbi pere vajadused
Maja ehitamise protsessis on tähtsaim mõista perekonna vajadusi. Siin võta abiks iseenda elukogemus ja spetsialistide nõuanded. Arvestada tasuks näiteks tõsiasjaga, et korteris piisavana tajutav 20 m2 elutuba tundub eramajas ahistavalt väike. Mõtle läbi magamistubade arv ja pea silmas perspektiivi, juhul kui tulevikus võib perekond saada täiendust.
Läbi tasuks mõelda ka saunavajadus. Kuigi õige saunamees teeb Eestis ilmselt puukerisega sauna, siis tänapäeva kiire elutempo juures ei tasu alahinnata ka elektrikerise eeliseid.
Kindlasti pööra tähelepanu maja optimaalsusele, et hilisemad ekspluatatsioonikulud oleks võimalikult tagasihoidlikud.
Tüüp- või erilahendus
Üks otsustuskoht on valik tüüpprojekti või arhitekti koostatud lahenduse vahel. Tüüpprojekt või selle mugandus on oma läbimõelduse poolest väga hea valik. Samas on iga krunt ja olukord erinev, mistõttu võib osutuda vajalikuks teha uus, täpselt pere vajadustele vastav lahendus. Arhitekti koostatud projekti eeliseks on kindlasti unikaalsus.
Kõik me soovime, et kodu oleks meie kindlus, kus saaks päevatööst lõõgastuda. Kui tahame tulevikus oma valikutega rahule jääda, tuleb kõik põhjalikult läbi kaaluda.