Viimistluses peituvad riskid - Finnlog

Viimistluses peituvad riskid

Viimistlustöödega on võimalik maja muuta imeilusaks ja kauniks aga samamoodi on võimalik maja interjööri rikkuda. Siseviimistluse osas on vajalik tellijal varakult kaasa töötada ja peamised riskikohad läbi mõelda. Millised on peamised viimistlustöödega kaasnevad riskid?

Viimistlusmaterjalid valik ja tellimine vajavad pikemat eeltööd

Tänapäeval on kättesaadav väga suur valik erinevaid viimistlusmaterjale ja mõneti järjest raskem valikute tegemine. Mida peab arvestama viimistlusmaterjalide valikul?

Valik soovitusi viimistlusmaterjalide valikul:

  • Tee varakult selgeks tellitavate viimistlusmaterjali paigaldusnõuded ja eksklusiivsemate materjalide puhul tellimuse täitmise aeg. Kontrolli, kas ehitusfirmal on olemas varasem kogemus soovitud materjalide paigaldamisel.
  • Jäta alati varuaeg materjalide tellimuse täitmise ajale, kuna võib esineda tellimuste täitmisel ootamatuid viivitusi.
  • Telli pika tellimusajaga materjalid alati piisava kaovaruga. Paigaldusnõuete täitmiseks või mustrite kokku viimisel võib materjali kaoprotsent olla suur ja see tuleb enne tellimist materjalitootja paigaldusjuhiste põhjal välja selgitada.
  • Tee selgeks põrandakatete paksused ja planeeri põrandate lõppkõrgused lähtudes kõrgema põranda tasapinnast. Näiteks esiku plaaditud põranda ja elutoa parketi kõrguste üleminekute puhul on vajalik tavaliselt teha täiendav tasanduskiht plaaditud põranda alla või lepitakse eri tasandile jääva põrandaga, mis ei ole ka sujuva üleminekuliistu korral kõige ilusam ja ohutum.
  • Arvesta, et suuremõõduliste plaatide (näiteks 900 x 900 mm) valikul võib keerulisemate kohtade tarvis plaadi lõigete tegemine ja paigaldustöö kujuneda väga ajamahukaks ja kalliks võrreldes seda väiksema suurusega plaatidega. Lisaks on ka suurem risk suurte mõõtudega plaatide töötlemisel tekkida võivate kahjustustega, mis võib tähendada katki läinud plaatide väljavahetamise vajadust ja sellest tekkinud lisakulu uue plaadi hankimiseks.
  • Arvesta, et suurte mõõtudega plaatpõranda puhul saab teha kalded ruudukujulise põrandatrapi suunas ainult plaadi diagonaallõigetega, mistõttu ei jää plaaditud põrandal sellised lõikete piirkonnad, muu põrandapinna võrdluses, kõige ilusamad. Kui on plaanis kasutada suurte mõõtudega põrandaplaate siis pigem kasutada renntrappe, mis võimaldavad anda ühepoolse kalde renni suunas ja puudub plaatide diagonaallõigete vajadus.
  • Tee ise või telli sisearhitektilt plaatimisjoonised. Plaatimisjooniste abil vähenevad riskid, et plaatide tellimisel koguseid valesti arvestatakse aga ennekõike vähenevad eksimused plaatimistööde teostamisel ja lõpptulemus saab soovidele vastav.
  • Arvesta niisketes ruumides ja ennekõike duššinurkade põrandaplaatide valikul libisemiskindlusega ehk plaadi pinna karedusastmega, et tagada ohutus. Suurte mõõtudega põrandaplaadid on ilusad, kuid siiski soovitav kasutada duššinurkades väiksema mõõduga plaate, kuna rohkem vuuke aitab libisemiskindlust suurendada.
  • Leia toimiv lahendus väljavalitud põrandaliistude kinnitamiseks. Praktikas toimib kõige paremini kruvi ja naelaga kinnitatud liist. Liimiga kinnitatud liistud, ennekõike siis kui tegemist naturaalsest puidust liistudega (eriti kui naturaalne liist liimitud kivikonstruktsioonis seinale), kipuvad aja jooksul lahti tulema ja vajab mõne aja pärast uuesti paigaldamist.