Tähelepanekud Tuusula elamumessilt - Finnlog

Tähelepanekud Tuusula elamumessilt

Soome elamumess on saanud ka suurele osale ehitus- ja sisustusvaldkonnast huvitatutele eestlastele pea kohustuslikuks külastuseks. Seekordne, järjekorras juba 50. elamumess, toimus Tuusulas, veidi rohkem kui 30 km Helisingist ehk väga lihtsalt külastamist võimaldavas kohas.

Soomlased oskavad messe korraldada, see sundimatu ja samas asjalik, positiivne ning samas ka pidulik meeleolu, mis Soome lippudega ehitud messiväravast alguse saab, kandus kogu messialale.

Tuusula ehitusmessil tunneb külastaja ennast hästi. Kogu messiala on kaetud liikumissuundade tähistega, kõikjal on ülevaatlikud messiobjekte tutvustavad infotahvlid, millele lisandub igas majas reibas vastuvõtutervitus ja valmisolek kõigile tekkivatele küsimustele vastused anda.

Mis siis elamumessilt silma jäi?

Puitmaterjali võidukäik

Elamumessil on aukohal kahtlemata puitmaterjal ja naturaalne ning keskkonnasõbralik elukeskkond. Eramud, paariselamud, ridaelamud – suurem osa maju on lahendatud puitkonstruktsioonis ja puidust välisvoodriga ning puitu on ohtralt kasutatud loomulikult ka erinevate õueala piirete ning piirdeaedade ehitamisel. Nii mõnegi piirde puhul oli näha, et selle tegemiseks oli kasutatud maja ehitustöödest järgi jäänud puitmaterjalist, kasutades ära väiksemaid prussi- ja lauajuppe, ja tehtud seda unikaalselt ja kunstipäraselt.

Loomulikult kandub puitmaterjali vägi ka hoone siseruumidesse. Puitvoodriga laed ja seinad ilmestavad suure osa eramute sisekujundust ning muudavad majad eriti koduseks. Heledamatesse toonidesse võõbatud puitpinnad eluruumides, lõpetades kontrastiks efektsete musta värvi puitvoodriga saunas.

Oluline on idee

Ehitaja pilguga maju vaadates hakkas silma ka väiksemaid puudusi – ebatäpsusi konstruktsioonide ehitamisel, erinevaid viimistluspragusid või värvitud / või lakitud pindade puudusi. Kuid kõik see kahvatub terviklahenduse ja idee ees. Ideed on olulised ja see on majade puhul välja toodud ning neid rõhutatud.

Betoonpõrand ja puuduvad põrandaliistud

Järjest enam on moes eksponeerida elutoas paljast lakitud betoonpõrandat ja lisaks loobuda ka põrandaliistudest, tuues sellega ruumi naturaalsust, minimalismi ning omapära.  Vastukaaluks aga saab seeläbi rohkem rõhutada sisekujunduse ideid läbi esiletõstutud mööblivaliku või valguslahendusega.

Ruumiplaan jätkub õues

Eramute puhul kasutatakse enamikus klassikalist ruumiplaani suure elutoaga ja avatud köögiga. Kindlal kohal on praktiline majapidamisruum ja alati tähtsal kohal olev saun koos avara pesuruumiga. Magamistoad ja garderoobid on küllaltki väiksed aga praktilised, esineb nii eraldi ruumina lahendatud garderoobe kui ka sisseehitatud mööbliga lahendatud garderoobikappe.

Küll aga on aga leitud suurepärane viis, kuidas oma kodusid veel suuremaks muuta. Maja ruumiplaan sai märkimisväärse jätku erinevate kinniste ja avatud terrasside näol. Elutoad, magamistoad, saunakompleksid olid lükanduste abil terrassidele laiendatud. Sellised siseruumi avanemised välisesse ruumi olid arhitektide poolt õnnestunult ja privaatselt lahendatud. Eriti oluline oli see just seetõttu, et elamumessi krundid olid pigem väiksed ja naabermajad lähestikku ning privaatsus õuealal oleks muul viisil raske saavutada olnud.

Finnlog Hetena CLT-maja

Seekordsel elamumessil oli esindatud ka üks Eesti firma maja – Finnlogi Hetena. Tegemist on huvitava aatriummajaga, mis messil teistest eramutest selgelt eristus. Hetena idee seisneb selles, et maja ja abihooned, varjualused moodustuvad ühtse ehitise, mille keskel on jäetud avatud sisehoov. Selline lahendus loob eriti privaatse tsooni perele puhata kodu südamesse jäävas sisehoovis ja seda ümbritsevates katusealustes.

Hetena välisilme on taotuslikult minimalistlik, kuid sellevõrra rohkem rõhku pandud läbimõeldud ja eriti stiilselt teostatud sisekujundusele. Näiteks elutoa lagi on lahendatud eriti efektselt, laes mustal taustal heledad lattroovid, mis muudab lae pilkupüüdvaks ja annab ruumile ka hea akustika.

Maja siseruume ilmestavad heledatele puitseintele kontrastiks tumedad aknaraamid ja uksed, valged laed ja naturaalne parkettpõrand.

Erilist rõhku oli pandud eriti läbimõeldud mööblilahendusele ja nende disainvalgustusele. Kui arvad, et oled näinud kõiki mööblivalgustuse lahendusi, siis tuleb tõdeda, et neid lahendusi on veel ja need on Hetena maja puhul õnnestunult välja toodud.

Hetena maja viimistluskvaliteet on kõrgel tasemel ja ei jäänud teiste messil esindatud tuntud majatootjate ja ehitusfirmade majadest mitte sammugi alla.

 

Miks käia Soome elamumessil?

Soome elamumess pakub kontsentreeritult välja palju ideid ja lahendusi. Seal on võimalik oma silmaga vaadata arhitektuurseid lahendusi, viimistlust, sisustust ja palju muud. See annab igaühele, kel oma maja ehitamine ees seisab, võimalusi teha enda jaoks palju kiiremini häid valikuid ja otsuseid. See on põhjus, miks tasub käia elamumessil.

Kes see aasta messile ei jõudnud, saab seda teha järgmine aasta siis  juba Lohja 2021 elamumessil.