Palkamaja siseseinte valikutest

Palksein on vaieldamatult ilus ja seda võib lõputult vaadata. Kas ehitada kogu majas kõik seinad palkseintena või siiski osad siseseinad teha veidi teistmoodi?

Palkmaja siseseinte valikul ei ole otseseid piiranguid materjalide valikul. Kindlasti sobib naturaalne palksein ka siseseintena ehedalt ja kaunilt. Samas tuleb majas tervikuna palkseinte kasutamisel teha väga põhjalikku planeerimistööd kõigi vajalike juhtmete ja kaablite asukohtade kavandamisega, et kõik vajalik saaks seinasiseselt puuritud kanalitesse õigel ajal ära pandud ning ei tekiks vajadust seinapealselt juhtmeid vedada.

Kui majaomanik soovib aga saada lisaks puitpinnale ka ruumidesse vaheldust, on näiteks võimalik mõne seina osas katta palkseinad pilliroomattidega. Pilliroomatid kaetakse omakorda sobilikus värvitoonis savikrohviga. Selline keskkonnasõbralik seinalahendus on oma pika traditsiooniga ka tänapäeval au sees.

Samas on siseseinte arvelt võimalik ehitushinda veidi kokku hoida, kui kasutada siseseintena puitkarkassil või metallkarkassil kipsplaate. Kui tehislik kipsplaat tundub palkmaja jaoks liiast, siis saab kattematerjalina kasutada kui muid viimistlusplaate või näiteks hoopis sisevoodrilaudu.

Sellised nn. kerged vaheseinad võimaldavad mugavalt ja lihtsalt viia kõik vajalikud majasisesed kommunikatsioonid vaheseinte kaudu majas laiali viia. Küll tuleks karkassseinte ehitamisel meeles pidada, et nendesse kohtadesse, kus plaanis kappe seinale kinnitada, saaks seinte ehitamise ajal pandud täiendav karkass või lauad õigetesse kohtadesse, et kappe saaks turvaliselt ja lihtsalt seintele kinnitada.

Kergvaheseinte ehitus- ja viimistlustööd on kiired ja pinnad saab värvida sobilikes toonides. Samuti saab selliste kipsplaatseinte puhul mugavalt kasutada tapeete või muid dekoratiivseid pinnakatteid, mis sisekujunduses ruumidesse meeleolu juurde loovad.

Palkmajja sobib hästi ka kivist vahesein. Niiskete ruumide ja näiteks ka saunaruumi või kamina või küttekoldega piirnevate seinte osas on kivisein hea valik. Levinud lahendus on Fibo plokkidest sein, millest ehitamine on kiire ja mis ei karda niiskusprobleeme ning millel on ka hea helipidavus. Fibo plokkidest siseseinad tasakaalustavad puitpindu ja annavad ruumidele häid viimistlusvõimalusi. Näiteks on võimalik laduda ka erinevaid dekoratiivseid seinapindu, mis imiteerivad näiteks väärikaid paekivist seinu.

Kokkuvõttes saab iga majaomanik ise oma maitsele ja ettekujutusele läbi siseseinte oma majja rohkem eripära tuua. Loo oma kodutunne läbi läbimõeldud siseseinte!