MENÜÜ
Oma maja möbleerimine algab sageli juba ehitamise ajal. Sageli tehakse viimistlustööde lõpufaasis algust näiteks sisseehitatavate kappide ja panipaikade ehitamisega ning mööbli paigaldamisega. Maja sisustustööde planeerimisega tasub alustada varakult, et kõik suuremad mööblilahendused oleksid funktsionaalsed.
Püsimööbel muudab elu mugavamaks
Maja sisustamine mööbliga on kulukas ettevõtmine ja seda enam tasub seda teha läbimõeldult. Lisaks tavalisele teisaldatavale mööblile on teatud mahus mõistlik kasutada eritellimusel tehtud püsimööblit, mis kinnitatakse püsivalt ja mis üldjuhul ei ole teisaldatav. Läbimõeldud püsimööbli eeliseks on seina- ja põrandapindade maksimaalne ärakasutamine, nii et see oleks mugav ning otstarbekas. Läbimõeldud mööblilahendused ei pea olema alati kallitest materjalidest, vaid kõige olulisem on hea funktsionaalsus, et kõigele olulisele oleks majas oma koht.
Näiteks pesuruumis korralikult läbimõeldud kapid ja sahtlid võimaldavad hoida asju nii, et need on lihtsalt kättesaadavad ja leitavad ning ruum on korras. Kui iga asja jaoks oma kindel koht majapidamises, siis kulub koristamisele vähem aega ning ka asjade otsimisele ei kulu ülemäärast aega.
Püsimööbel on traditsiooniliselt köögis aga ka sageli esikus, majapidamise ruumis ning riidekappidena magamistubades või laste tubades ning ka mujal, kus see on otstarbekas.
Palkmajade vaieldamatu eelis igasuguse mööbli paigaldamise juures on see, et puitpindadesse on väga lihtne näiteks seinakappe paigaldada ja pole vaja karta, et kapp püsima ei jääks. Majasiseselt on ka palkmajades kasutusel kergseinu ning selliste ehitamisel tuleks arvestada võimaliku mööbli kinnitamisega ning näiteks paigaldada vaheseina vajalikku kohta täiendav karkass või pruss, mille külge hea seinakappe kinnitada.
Olulisema mööbli kavandamiseks, tellimiseks või hankimiseks kulub aega ja sellega tasub varakult tegelema hakata. Kui endal head ideed puuduvad, siis tasub nõu küsida sisearhitektidelt või siis mööblifirmadest. Sisearhitektid suudavad vast veidi erapoolikumalt nõu anda ja neil ei ole vaja müüa oma mööblit või lahendusi ning suudavad tervikuna kogu maja jaoks vajalikku funktsionaalset mööblit kavandada.
Ideaalis võiks koos maja projektiga paralleelselt mööbli ja sisekujunduse peale mõelda, kuid levinum lahendus on siiski see, et mööbliga hakatakse tegelema siis kui maja ehitus on jõudnud lõpufaasi.
Mööbli tellimisel tasub väga täpselt ruumides vajalikud mõõdud võtta ja mitte pimesi usalda maja jooniseid, sest ka väike mõõtmisviga tekitab hiljem mööbli kokkupanemisel ja paikaseadmisel probleeme. Alati võib paluda ka mööblifirma esindajatel tulla ja mõõdud võtta, sest selliselt on risk valede mõõtude eest mööblifirmale delegeeritud. Mööblit tasub tellida varakult, sest eritellimusel tehtava mööbli valmissaamine võib võtta aega mitmeid kuid.
Mööbli paigaldamise peale tasub samuti aega planeerida, sest see võtab aega ning sättimist. Näiteks seoses enamasti seoses köögimööbliga tuleb tegeleda veel elektritöödega erinevate mööbliga seotud valgustite paigaldamisega, tehnika paigaldamisega aga ka näiteks kraanikausi ja kraani paigaldamisega.
Oma maja ehitamise eelarvesse tasub jätta vahendeid püsimööblile, sest korralik funktsionaalne mööbel teeb igas kodus elu lihtsamaks ja mugavamaks!