Nutikad lahendused väikestes majades - Finnlog

Nutikad lahendused väikestes majades

Suur maja tundub esmapilgul ahvatlev, kuid suuremad ehitus- ja sisustuskulud ja elamiskulud sunnivad praktilisemalt mõtlema ning väiksema maja poole vaatama.  Väiksem maja ei pea tähendama kaugeltki ebamugavusi või mugavustest loobumist. Vastupidi, väiksemas majas on enamasti mugavam elada, sest läbimõeldud maja puhul on kõik vajalik käe – jala juures.

Mis teeb maja mugavaks?

 

Maja ruumiplaan

Maja ruumiplaan ja selle otstarbekas ja vajadusel mitmeotstarbeline kasutamine on iga maja puhul oluline. Ruumide läbimõeldud paiknemine majas, koridor, käiguteed, väljapääsud terassile teevad maja kompaktseks ning samas mugavalt kasutatavaks.

 

 

Sisseehitatud mööbel

Mida vähem on majas vaba pinda, seda otstarbekam on kasutada seda pinda võimalikult läbimõeldult. Majja sisseehitatud kappide ja riiulite ning lahendustega on võimalik väga efektiivselt iga m2 maja pinnast ka kõrguse suhtes ära kasutada. Lisaks, kui igal asjal on oma kindel koht, siis püsib ka maja paremini korras ning mis veel eriti oluline, kõik asjad on kiiresti leitavad.

Tänapäeva mööblitootjad pakuvad väga põnevaid lahendusi, mis lubavad ruume mitmeotstarbeliselt kasutada. Pesuruumis saab  näiteks teha mööblist väljasõitvate laudadega töötoa või triikimiskoha. Köögis saab luua juurde täiendavaid tasapindu ja riiuleid toidu valmistamiseks või asjade hoiustamiseks. Kõik sisseehitatud mööbliga nurgakohad saab kasutusse võtta tänu uksega väljasõitvate nurgalahendustele, mis tagab hea juurdepääsu igasse nurka.

Majas loob avaruse see, mida rohkem on vaba põrandapinda. Seetõttu tuleks väiksemas majas eelistada võimalusel maja ruumiplaanis eraldiseisvat hästi läbimõeldud ja detailideni mööbliga sisustatud garderoobiruumi, kuhu võimalik hästiplaneeritud sisustuse abil väga palju mahutada. Või siis võimalusel eelistada ruumides ühte suurt seinakappi, kuhu saab paigutada garderoobikaubad ja kõik muu vajaliku. Nii vabaneb põrandapind, mis muidu kuluks mitme erineva kapi korral ja ruum visuaalselt jääb suurem ja avaram.

 

Kamin või ahi maja keskel

Väiksema eramu puhul maja keskosas asuv kamin või ahi suudab kiiresti maja vajadusel kütta ning aidata sellega oluliselt kaasa maja põhiküttelahenduse koormuse vähendamisele.  Aeg-ajalt toimuvate pikemate elektrikatkestuste puhul on selline kamin- või ahjuküte asendamatu ning kindlustunnet andev küttelahendus. Lisaks pakub kamin või ahi rohkesti emotsionaalset soojust. Pole midagi paremat, kui külmal talveõhtul kamina ees tuld vaadata ja mõnusalt kuumavat soojust nautida.

 

Visuaalne ja optiline illusioon

Ruume aitavad avaramaks ja suuremaks muuta heledamad värvitoonid ning oskuslikult paigutatud peegelpinnad, suurte aknapindadega ruumide suuruse “jätkamine”, maani kardinad ja mitmed teised sisekujunduslikud võtted. Läbimõeldud sisekujundusega saab ruumide ilmet oluliselt muuta. Ka valgustus ja valgustusvõimsus muudab ruumide tajumist ning seetõttu on mõistlik luua erinevad valguslahendused näiteks põhiruumide nagu elutuba ja köök “säravaks” täisvalgustamiseks ja lisaks erinevad valguslahendused töötsoonide või meeleolude loomiseks.

Kokkuvõttes pole tähtis mitte maja suurus vaid see, kuidas seda otstarbekalt kasutada.