Kodu väärtused - Finnlog palkmajad

Kodu väärtused

Iga kodu väärtust saab hinnata mitmel viisil. Vaatame lähemalt, milliste väärtustega oma maja ehitamisel tuleb kokku puutuda ja mida peaks sellest teadma.


Ehitushind

Oma kodumaja rajama asudes puutume kokku esmalt ehitushinnaga ehk palju kõik ehitustööd maksma lähevad. Tinglikult võiks sinna alla lugeda ka kodu sisustamisega seotud kulud, nagu  püsimööbel, köögimööbel, majapidamismasinad, kardinad ja muu, et maja saaks funktsionaalselt kasutada.

Ehitushinna väljaarvutamiseks ja selle usaldusväärsuse tagamiseks on soovitav valida oma kodu ehitajaks kogemustega majatootja/ehitaja ja teha tööde ajagraafik optimaalse pikkusega, mis keskmise suurusega (150 m2) maja puhul võiks olla alates projekteerimisest kui maja valmimiseni 8-9 kuud. Mida kiiremini õnnestub ehitada seda väiksem surve on ehitushinna suurendamiseks.

Turuhind

Kui ehitamise finantseerimiseks vajalik võtta pangast laenu siis puudub koduehitaja kokku kinnisvara turuhinnaga. Turuhind saadakse klassikalisel juhul võrdlusmeetodil, kus võrreldakse vaatluse all oleva objekti plusse ja miinuseid samas piirkonnas varem müüdud sarnaste kinnisvaraobjektidega ning kujundatakse hinnatase läbi sellise võrdluse.

Kinnisvaraobjekti turuhind võib olla nii suurem kui ka väiksem kui tegelik majaprojekti ehitushind ja  kinnistu soetamise hind kokku. Kinnisvara turuhind kujuneb reaalse nõudluse ja pakkumise vahekorrast ning muutub ajas pidevalt.

Oma kodu ehitatakse enda ja oma pere jaoks ning üldjuhul pikaks ajaks. Siiski tasub alati oma majaprojekti puhul ka silmas pidada turuhinda ja investeerida kodu rajamisse mõistlikult ning mitte väga üle turuhinna. Mistahes põhjusel tekkiva kodu ootamatu müügivajaduse korral on palju parem tunne, kui kodu rajamisse panustatud raha tagasi saab.

Emotsionaalne väärtus

Tänapäeva kiirevoolulises ja rohkete käänakute elujões pole kerge hakkama saada. Me kõik vajame kindlat pidepunkti ja tugisammast, et püsida tervena, tugevana ja enesekindlana. Just oma kodu on see koht, mis pakub meile varju, võimalust puhata ja taastada oma jõuvarud, et seista vastu elumeres tekkivatele ootamatutele tormidele. Kodu on see koht, kus pere kasvab kokku, kus kõrva jäävad ülemeelikus tujus laste kilkamised, kus kaminas praksub tuli kui pere söögilaua taga mõtteid vahetab. Nii tekib kodune tunne, nii tekivad ühised mälestused ja nii muutub kodumaja otsekui pereliikmeks. Seetõttu on igal kodul hindamatu ja emotsionaalne väärtus!

Kokkuvõttes iga kodu peaks valmima mõistliku ja jõukohase ehitushinnaga. Samuti tasub hoida kodu rajamisel silma peal kodu turuväärtusel, et mitte üle investeerida. Küll aga tasub investeerida oma aega, et muuta kodu just oma pere jaoks sobivalt mugavaks ja väärtustada kodus oma perega ühiselt koos veedetud aega!