Ehitustööde osakaal ja tähtsus

Väga hea materjal ei tähenda tingimata head maja. Oskustega meistrimees võib ka kehvast materjalist teha korraliku asja. Kuid üldiselt peaksid need kaks asja siiski koos käima. Kes on kunagi ehitusega kokku puutunud, see teab, et üks olulisemaid tegureid ehitusobjektil on töötaja, kes teie maja oma kätega valmis teeb.

Majade ehitust on üsna raske automatiseerida. Enamik tööst tuleb ära teha käsitsi. Roboteid, mis maja valmis teevad, pole veel olemas. Üks selle põhjus on, et endale maja ehitavad kliendid soovivad teha selle isikupäraseks. Robotile ei meeldi isikupära, tema soovib teostada eeskätt korduvat, mitte kordumatut. Inimestel on aga kõigil oma head ja halvad küljed ning see teeb ehitaja valimise üsna keeruliseks. Siin tuleks jälgida eelkõige eelnevate klientide kogemusi ja teha kindlaks, kui kaua ehitaja on turul tegutsenud. Soovitused annavad võimaluse hinnata kui mitte tööde kvaliteeti, siis vähemalt ettevõtte suutlikust maju ehitada.

Praegu on ehitustööde osakaal kodu rajamisel umbes 25%, 160 m² maja puhul kusagil 55 000–65 000 eurot. Üsna suur summa, kui peale vaadata, aga töötundideks arvestatult on see 2500 tundi –kolmele mehele umbes nelja kuu töö. Viimase viie aasta jooksul on ehitustööde osakaalu kasv olnud umbes 1% aastas. Tulevikus siiski erilist kasvu oodata ei ole, kuna praegu oleme umbes 20% Soome hindadest maas ning vaevalt et me tootlikkuses sama pulga peal oleme. Olulisem vahe tuleb sisse ainult maksudes ja paindlikkuses. Puhkusetasud ületavad Eesti omasid pea kahekordselt ja puhkuse saab Soome töötaja võtta välja peaasjalikult ainult suvel.